Sık Sorular Sorular

Merak ettiğiniz tüm soruların detayları aşırıda verilmiştir.

Sık Sorulan Sorular

SMM, açılışıyla Social Media Marketing yani Sosyal Medya Pazarlama veya Pazarlamacılığı olarak bilinmekte.
Bu sektör, forumdaki Instagram konusundaki çoğu ilandan farklı. Bu hizmeti genellikle şahıslar veya şirketler özel olarak vermekte.
Amaçları bir şirketin veyahut bir markanın etkisel değerini arttırmak ve müşteri erişimini arttırmasına yardımcı olacak sosyal medya işleridir.

Şimdi gelelim, çoğumuzu ilgilendiren ve bazılarımızın merak ettiği hususa. SMM Panel, ön ekini 1 numaralı sorudan almaktadır.
Yine Sosyal Medya Pazarlamacağını Panel’i diye açılır. Bu tek Instagram’da etkili değildir, Facebook, Twitter, YouTube ve kullandığınız neredeyse tüm sosyal ağlara imkanlar sağlar.
Bunun içerisinde Website trafiği gibi alternatif çözümlerde yeralmaktadır. Çoğunlukla dışarıdan satın aldığımız takipçilerin veya beğenilerin daha ucuzu karşımıza çıkar bu panellerde.
Sebebini şöyle yorabiliriz, toptan alım her zaman sizlere daha ucuza gelmektedir. Bu panellerde bakiye yükleyip, harcamalar yaparız. Kimisinde bakiye yükleme sınırı 10TL, kimisinde 20TL.
Memnun kalırsak kullanmaya devam ederiz, hatta aşırı memnunsak ve bu işi yapıyorsak küçük bir API bağlantısıyla o panel ile bağ kurup; ortak satış çerçevisinde yer alma fırsatı elde ederiz.

Çoğu SMM Panel’in sipariş oluşturma aşaması çok basittir. Ve belirli aşamalardan oluşur.
Bunlar:

 • Kategori Seçimi
 • Servis Seçimi
 • Link Girişi
 • Gönderilecek Miktar

Bu aşamaları tamamlayıp, siparişlerimiz oluşturuyoruz ve tamamlanmasını bekliyoruz.SMM Panel’lerin %90’u otomatiktir yani API ile çalışır, %10’u manuel çalışır.
(API ile oluşturulan siparişlerde 7/24 sipariş verebilirsiniz, manuel panellerde ise belirli saatlerde sizlere teslim gerçekleşir.)

API, Application Programming Interface olarak bilinen programlar arası haberleşmeyi sağlayan bir ara yüzdür.

Örnek PHP Kodu


<?php
class Api
{
public $api_url = ‘https://panel.jetsosyal.com/api/v2’; // API URL

public $api_key = ‘123456789’; // API Anahtarı

public function order($data) { // sipariş ekler
$post = array_merge(array(‘key’ => $this->api_key, ‘action’ => ‘add’), $data);
return json_decode($this->connect($post));
}

public function status($order_id) { // sipariş durumu
return json_decode($this->connect(array(
‘key’ => $this->api_key,
‘action’ => ‘status’,
‘order’ => $order_id
)));
}

public function multiStatus($order_ids) { // sipariş durumu
return json_decode($this->connect(array(
‘key’ => $this->api_key,
‘action’ => ‘status’,
‘orders’ => implode(“,”, (array)$order_ids)
)));
}

public function services() { // servisler
return json_decode($this->connect(array(
‘key’ => $this->api_key,
‘action’ => ‘services’,
)));
}

public function balance() { // bakiye
return json_decode($this->connect(array(
‘key’ => $this->api_key,
‘action’ => ‘balance’,
)));
}


private function connect($post) {
$_post = Array();
if (is_array($post)) {
foreach ($post as $name => $value) {
$_post[] = $name.’=’.urlencode($value);
}
}

$ch = curl_init($this->api_url);
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER, 1);
curl_setopt($ch, CURLOPT_POST, 1);
curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER, 0);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, 0);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST, 0);
curl_setopt($ch, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, true);
if (is_array($post)) {
curl_setopt($ch, CURLOPT_POSTFIELDS, join(‘&’, $_post));
}
curl_setopt($ch, CURLOPT_USERAGENT, ‘Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 5.01; Windows NT 5.0)’);
$result = curl_exec($ch);
if (curl_errno($ch) != 0 && empty($result)) {
$result = false;
}
curl_close($ch);
return $result;
}
}

// Örnekler

$api = new Api();

$services = $api->services(); # servisler

$balance = $api->balance(); # kullanıcı bakiyesi

// sipariş ekleme

$order = $api->order(array(‘service’ => 1, ‘link’ => ‘http://example.com/test’, ‘quantity’ => 100)); # Varsayılan

$order = $api->order(array(‘service’ => 1, ‘link’ => ‘http://example.com/test’, ‘comments’ => “good picngreat photon:)n;)”)); # Random Yorumlar

$order = $api->order(array(‘service’ => 1, ‘link’ => ‘http://example.com/test’)); # Paket

$order = $api->order(array(‘service’ => 1, ‘link’ => ‘http://example.com/test’, ‘quantity’ => 100, ‘runs’ => 10, ‘interval’ => 60)); # Süreli Siparişler

$order = $api->order(array(‘service’ => 1, ‘username’ => ‘username’, ‘min’ => 100, ‘max’ => 110, ‘posts’ => 0,’delay’ => 30)); # Abonelikler

$status = $api->status($order->order); # geri dönüş: durum, tutar, kalan ve başlangıç

$statuses = $api->multiStatus([1, 2, 3]); # geri dönüş: durum, tutar, kalan ve başlangıç

İki panel arasında doğrudan bağlantı kurmanın en doğru yoludur. API sayesinde: uzaktaki panelinizden otomatik sipariş oluşturabilir, sipariş durumunu kontrol edip güncelleyebilirsiniz, bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.
Yeni bir SMM Panel satın aldığınızda veya kiraladığınızda genelde çok basit bir API bağlama fonksiyonu sizleri karşılar.
Bunlar:

API URL
API Key

olarak bilinmektedir. API URL’yi, kullandığınız panelin API sayfasından elde edebilirsiniz. Genellikle, siteadi.com/api veya siteadi.com/api/v2 şeklinde olmaktadır. Fakat kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz! API Key’i ise genellikle Hesabım sayfasından edinebilirsiniz.
Örnek bir API Key karşınıza “38cf602511030efa0ed60404ebefe488” şeklinde veyahut daha farklı şekilde biçimlenmiş bir şifreleme çıkabilir.

Örnek API Sorguları:
Bakiye Sorgulamak: https://smmturkish.com/api/v2?k…action=balance
Servisleri Çekmek: https://smmturkish.com/api/v2?k…ction=services
(APIKEY yazan kısma kendi API anahtarınızı yazmalısınız.)

 

Hayır, olmaz. Çünkü SMM Paneller içlerinde user tutma gibi fonksiyonları yoktur. Çünkü bu panellere id-pass şeklinde sosyal medya hesaplarınız ile giriş yapmıyorsunuz. Normal bir panel hesabı oluşturup (e-posta & kullanıcı adı ve şifre ile) işlemlerinizi gerçekleştiriyorsunuz.

Elbette yapabilirsiniz. Günümüzde çoğu panel sahibi bu şekilde kendi datasını kullanabilmektedir.

Çok fark gözükmeyebilir sizlere fakat aralarında baya bir fark var. Eğer SMM Panel’i satın alırsanız, (ki kesinlikle lisanslı orjinal bir SMM Panel satın almanızı öneriyoruz.) kurulumunuzu yaptıktan sonra güzelim bir sistem sizleri bekliyor. Site üzerinde istediğiniz alanı değiştirebilir, varsa CSS, JS bilginiz kafanıza göre marjinal ve orjinal bir tasarım elde edebilirsiniz.
Aman dikkat, her işleminizde yedek almayı unutmayınız çünkü SMM Paneller bildiğimiz scriptlerden çok farklı şekilde kodlanmaktadır. Hosting’ini, SSL’ini ve domainini siz karşılıyorsunuz. Ama kiralamayı tercih ederseniz, hosting’i menüden çıkarıp size SSL ve domain kalmaktadır. (Bazı sağlayıcılar SSL’i kendi karşılamakta.) Burada yapacağınız işlemler kısıtlı. FTP veyahut cPanel’e herhangi bir erişiminiz yok. Dosyalar üzerinde öyle gelişi güzel oynayamazsınız, ki hatta bazı sağlayıcılar ile sadece anlaşmalı API’leri bağlayabilirsiniz. Buda sizi biraz rahatsız edici olabilir ve ilk kiralama bedelini ödedikten sonra farklı bir sağlayıcı arayışına girebilirsiniz. Vatanını ve milletini seven birisi olarak söylemekteyim ki biz vatandaşların SMM Panel konusunda biraz daha çalışması gerekmekte. Şuan hiç bir Türk vatandaşımız Drip-Feed denilen (süreli sipariş) teknolojisini elde edememekte. Yeteneğimiz var, bu forumda her bir arkadaşın ayrı ayrı yetenekleri var fakat maalesef bazı konularda yetersiz kalıyoruz. “Sen ne yapıyorsun?” diye soracak olanlara ben şuanda bir yurtdışı sağlayıcısından kiralama yapmaktayım. Kullandığım sağlayıcı verdiği yönetici paneli üzerinden CSS kodlarıyla, JS kodlarıyla ve site içeriğiyle oynamamıza müsade etmekte. Elbette bir vatandaşımız “alın size full fonksiyon bir script” dediği anda değiştiririm. Fazlada uzatmayalım.

Şimdi datanız yok diyelim, bulduğunuz kaliteli ve hesaplı bir sağlayıcı ile anlaştınız vs. Ürünlerimizi bir güzel ekledik, her ürünü API ile’de bağdaştırdık. Bu arada kendinizde bir demo hesap açıp, sisteminizi mutlaka test ediniz. Ardından işlemler maalesef sadece havale/eft ile yürümemekte.
Günümüz teknoloji çağı olduğu için adam direkt olarak kredi kartından veyahut mobil ödeme yaparak sizden hizmet satın almak istiyor. Bunun için iki firma çıkar karşınıza (başlıca ve en sık tercih edilen) birincisi Paywant, diğeri PayTR. Türkiye’de hizmet veren çoğu paneller online ödeme yöntemi olarak bu iki firmayı tercih ederler.
Fark ne? diye sorucak olursanız, vergi mükellefi olmadan PayTR’den hesap oluşturamıyorsunuz. Bu yüzden Paywant’a yönelebilirsiniz, Paywant’ta başvurunuzu yaptıktan sonra sitenizi incelerler ve uygun görürlerse onaylanır hesabınız. Paywant başvurularında sizlere “siteyi ne zaman açtınız?”, “aylık geliriniz nedir?” gibi sorular sorulmaktadır; dikkat ediniz.

Varsayalım ki Paywant ile anlaştınız. Artık siteniz tam profesyonel bir SMM Panel oldu. Anlaştığınız API sağlayıcısında Instagram Türk Beğeni eğer 10 kuruşsa siz bunun üstüne kârınızı koyup satmanız gerekmektedir. %100 kâr oranını pek tavsiye etmiyorum çünkü diğer SMM Panellere göre fiyatları çok yüksek olmaktadır. Bu yüzden %50-%60 gibi oranlar sizin için sağlıklı olacaktır. Bu şekilde size gelen yüklediği 100TL bakiyenin ortalama 50TL’si veyahut 55TL’si sizin olucaktır, geri kalanı servis sağlayıcısına kalacaktır. Örneğin tüm ürünlerinizi, %50 bir oranla eklediniz ve 100TL, 50TL, 50TL, 200TL, 100TL gibi para girişleri oldu gün içerisinde. Hiç kafanızı bulandırmayın tüm bakiyeleri toplayın, eder 500TL. E sizdeki ürünler %50 orandı. Bu şekilde direkt 250TL’sini servis sağlayıcısına vererek hem hiç bir kullanıcı sizin servis sağlayıcısındaki bakiyenizi boş yere tüketmek hem siparişleriniz aksamaz hemde 1-2 gün sonra hesap yaparken “ulan bu bakiye nasıl bitti” diyip işten soğumanıza gerek kalmaz.

Bu işe giriceksiniz öncelikle, temin ettiğiniz servisleri bilmelisiniz. Siz oraya %100 Full Türk Takipçi yazıp, %70’i tayland takipçisi çıkarsa adam size istediği gibi çemkirebilir, sövebilir, hatta tehdit edip mahkeme yolunu bile deneyebilir. Sende adama küfredersen o zaman mevzu kişiselleşir ve adam sana rahatlıkla dava açabilir.
Fakat ki olası bi eksik gitme durumunda, lokasyon oranında şaşma yani Türk yerine yabancı gitme durumunda, gecikme durumlarında o müşteriyi elinizde tutmak için ufak telafiler sağlayın. Edebiliyorsanız siparişin iptalini gerçekleştirin, bakiyesini iade edip; başka servislerde kullanmasına yönlendirin. Ek bonus bakiye takviyeside yapabilirsiniz.

Sitenin her yerine “banka hesabımız bu, şuraya ödeme yap şu şu açıklamayı yaz” diye yazarsan birisi seni şikayet eder, sonra bi bakarsın referer url’lerde TİB  Arkadaşımın başına geldiği için, sadece küçük bir uyarı, öyle büyük büyük yazı fontlarıyla yok pop-uplarla falan ödeme olayları sokmayın müşterinin gözüne.
Sadece online ödeme alıyorsanız bir problem yok, çünkü gerekli işlemleri Paywant veya PayTR halletmekte. Sitenizde mutlaka Kullanıcı Sözleşmesi, Gizlilik Kuralları gibi politakaları ve sayfaları ekleyiniz.

Müşteriler ile konuşurken güzel resmi bir dil tercih edin. Hani zamanında Facebook hesabımız kapandığında mail atardık ya umutsazca, sürekli otomatik cevaplar gelirdi. Öyle olun, size karşı olan saygınlık değişecektir.

Evet farkeder, fakat eğer yeniyseniz öyle aşırı pahalı bir hosting almanızı önermem. Ama site üzerindeki trafik, api yoluyla gönderilen jsonlar, arkada çalışan cronjoblar, fonksiyon dosyaları ve scriptin büyüklüğünü ele alırsak güzel bir hosting/sunucu almanızı öneririm.

Para kazandıran her işin vergisini vermeniz sizlere düşen vazifedir. Panel işleriyle uğraşan arkadaşların şirket olmaları ve düzenli vergilerini vermesi gerekmektedir. Piyasada çoğu panel, babasının elektrikçi dükkanını kullanaraktan (vergi levhası vs.) sözde vergilerini ödüyorlar. Siz böyle olmayın, forum üzerinde (önerilir) veyahut yakınınızda bulunan muhasebeciler ile anlaşın, size rehberlik sağlayarak şirket açmanızı sağlayın.

Müşteriniz olmadan para kazanamazsınız. Yani o yüzden gelecek müşterileri, veyahut müşteri potansiyeli olan kişilere imkanlar sunun. Onlar arttıkça, para kazanırsınız; azaldıkça para kaybedersiniz. Şimdi gelelim müşterilerimizi nasıl arttıracağımıza. Başlıca hamleniz reklam olmalıdır. Instagram ve Facebook reklamları biraz arkaplanda kalıcak sizler için. Baş tacı forumlar ve Adwords yeni adıyla Google Ads olmalıdır. Bir sürü webmaster ve teknoloji forumu, blogları mevcut. Konularınızı oluşturup, bunları üste çıkararak sponsorlu olarak yer edin. Ardından, Ads’te düzgün şekilde reklamlarınızı girin. Eğer Ads’te tecrübeniz yok ise bilirkişilerden belirli komisyon karşılığı reklamlarınızı yayına alabilirsiniz.

Müşterilerinizden BTC, ETH ve buna benzer alt coin dalları ile ödeme alabilmeniz mümkün. Fakat bu coinlerin size gelişleri uzun sürecektir. En azından, exchange edip; TRY hesabınıza aktarmanız anında olmayacağı için zarar edip – etmeyeceğinizi öngörmeniz gerekmektedir. CoinPayments ile kripto ile ödeme alabilirsiniz.

Eğer siteniz keyword bir domain değil ise ve yüksek bir hit akışınız yok ise gerekli seo ve backlink çalışmaları sizin işinize yarayacaktır.

Yurtdışına satış mevzuatları her insanın reddedemeyeceği bir olanaktır. Sebebi çok basit, müşterinizin size $100 ödeme yapması demek size bunun; 1 kişiden 750TL ödeme yapması demek. Öncelikle, panelinizin vs. herşey hazır olduğunda ve Türkiye içinde satışlarınız başladığında; Google’a “cheap smm panel” gibi global terimleri aratın. Burada amacımız Türk paneller dışında yurtdışındaki panel sahiplerine ulaşmak ve servislerimizi pazarlamak. Önünüze gelen sonuçlarda her paneli gidip yan sekmede açın. 5, 10, 20 ne kadar isterseniz açın panelleri ve kayıdınızı oluşturun müşteri gibi. İngilizce yazılmış güzel bir metin oluşturun.

Örneğin:
Hello dear,
I have cheap services.
IG Likes: $0.06 (Min:5/Max:1000)

Bu size örnek olsun siz yine diğer servislerinizide TRY’den $’a çevirip o metni oluşturun. Altına panel adresinizi, kabul ettiğiniz ödeme yöntemlerini belirtin ve tabii ki iletişim kanallarınızı. Ardından gidin o üyelik açtığınız panellere yazmış olduğunuz metni destek talebi olarak iletin. Her gönderdiğiniz ile anlaşacaksanız diye birşey yok. 1 kişinin bile size API bağlaması demek, o ay ki cironuzun x2 bilemedeniz x3 yapması demek. Bununla kalmayıp, Skype’ta, Telegram’da SMM sahiplerinin buluştukları platformlar var. Bunları kayıt olup, günlük olarak servislerinizi tanıtabilirsiniz. Elbet oltanıza bir balık düşecektir. Sizlerden genellikle test bakiyesi isterler; geri çevirmeyin. 1 bilemedeniz en fazla $2 test bakiyesi ekleyin. API bağlamazsa bile sadakanız olsun boşverin. Miktarı az tutuyoruz çünkü avcılar var; gelip sizden kesinmiş gibi konuşur; test bakiyesini alır bir güzel profillerine takipçileri; beğenileri gönderir sonra yok olur gider. “yow bro your prices so high” diye bir cevap alırsınız yada almazsınız. Sizin gibi 3-4 panel daha bulsa tamamdır bu iş. O yüzden ava giderken avlanmamak gerekir. Bu şekilde bir rutininiz olsun. 10 tane müşteri istiyorsanız o gün; 7’sini Türk; kalan 3’ünü yurtdışı olması için çabalayın. Yabancı forumlarda konu açın. Sizden özellikle özel fiyatlandırma isteyeceklerdir; API bağlasın kırın fiyatları birşey olmaz. O adam çünkü size 3,4TL ödemicek bizim Ahmetler Mehmetler gibi; ilk etapta 50,100 sonra tık diye 1000$ gönderir kalıverirsiniz demedi demeyin

Yurtdışı satışını anlattık, e peki ödemeyi nasıl alıcaksınız? Çok basit, ücretsiz olarak TransferWise, WebMoney, Perfect Money ve Payoneer hesabı oluşturabilirsiniz. Bu oluşturduğunuz platformlarda cüzdan numaralarınız / ID’leriniz olur. Bu ID’ler vasıtasıyla yurtdışından kolaylıkla ödeme alabilirsiniz. Platformların bazıları TR’ye para çekme olayına izin verirken bazıları çektirmez. Bunu R10 üzerinden bozum yapan arkadaşlar eşliğinde komik bir komisyon eşliğinde bozdurabilirsiniz.

> TransferWise ile ilk para çekmende 500GBP’ye kadar işlem ücreti almak istemezsen Refli olarak kayıt olabilirsin: https://transferwise.com/invite/u/mertm47
> TransferWise’ye standart olarak giriş yapmak istersen ve Refsiz link tercih etmek istersen buradan kayıt olabilirsin: https://transferwise.com/register#/

S.S.S.
+: Hocam, SMM Panel sektörüne giricem sizce hangi scripti almalıyım?
-: Bütçeniz var ise direkt perfectpanel.com’dan kiralamanızı tavsiye ederim. Eğer bütçeniz kısıtlı ise, ömür boyu lisanslı güvenilir bir script almanızı tavsiye eder; sonrasında işler büyüdüğünde PerfectPanel’e geçmenizi tavsiye ederim.

Tüyolar/İpuçları

 • 7/24 Destek imkanı sunun (gerekirse 1 adet destek operatörü alın sitenize.)
 • Servis sağlayıcısında ürünleri muhakkak sık sık kontrol edin (servis numarası değişebilir, fiyat artabilir/düşebilir.)
 • Servis açıklamalarını doldurun. (müşterilerinize vereceğiniz açıklamalar onları teşvik edici olmalıdır.)
 • Güven verin. (sizden referans isteyen müşterilerinizi kırmayın.)
 • Telafileri gerçekleştirin. (sizden sürekli alışveriş yapan müştelerinizi üzmeyin ve onları daimi elinizde tutun.)
 • Bonuslar ve indirimler gerçekleştirin. (bonus bakiye ve indirimler gerçekleştirin. örn: 200TL bakiye yükleyen 35TL bakiye hediye gibi.)
 • Yeni servisler ekleyin. (standart servislerden ziyade farklı ilgi çekici servisler ekleyin.)
 • Sık sık bakıma almayın/erişime kapatmayın. (panelinizi sık sık bakıma alır veya erişime kapatırsanız müşterileriniz sıkılabilir.)
 • Sizden API ile ürün çekecek bayilerinize özel imkanlar tanıyın. (3-4 kuruş indirim veyahut bonus bakiye gibi.)
 • SSL’i mutlaka aktif edin. (dışarıdan yeni gelen bir müşteri için güven verir, aksi halde yeni giren ziyaretçi “Bu site güvenilir olmayabilir.” ibaresiyle karşılaşması onu korkutabilir.)
 • Şık, rahat ve göz yormayan tasarımlar tercih edin. (müşterileriniz sitenizde sık zaman geçirebilir bu yüzden onlara hitap eden bir tasarım tercih edin.)
 • Fazla javascript kodlarından, büyük boyutlu resimlerden sakının, gerekirse CDN kullanın. (fazla js dosyaları veya büyük boyutlu resim dosyaları sitenizin hızınızı düşürebilir.)
 • Müşterilerinizin sipariş sorunlarını, servis sağlayıcısına iletin. Eğer çok fazla şikayet gelirse servis sağlayıcısını değiştirin.