Web tasarım nedir? sorusunun en iyi cevabı, siteyi temel amacına uygun olarak belirlenmiş prensipler çerçevesinde bilgileri bir araya getirip ve onları estetik bir şekilde yerleştirme ve uygulama sürecidir. Web tasarım nedir? Web tasarım bir yaratıcılık eylemidir. Belirlenmiş konu ve içeriği elektronik web sayfalarında kullanıcılara sunmaktır.

Peki web tasarım nedir ve nelerden oluşur?

1-Düzen

 Web tasarım nedir? sorusu en iyi düzeninde cevap bulur. Düzen, metin ve grafiklerin yerleştirilmesidir. Web dünyasında özellikle ihtiyaç duyulan bilginin ilk bakışta göze çarpmasıdır. Düzen, tasarımın dengeli, anlamlı ve bir bütün olmasını da ihtiva eder. Düzensiz ve göze hitap etmeyen bir web sitesi bundan dolayı rehavet görmez.

2-Renk

Web tasarımda renklerin seçimi amaca ve müşterilere bağlıdır; beyaz ve siyahın tonlarında olabileceği gibi, çok renkli de olabilir. Seçilmiş renkler yoluyla bir kişinin veya bir markanın karakteri kullanıcılara tanıtılmış olur. Web tasarımı yapmaya başlamadan önce renklere ve hissettirdiği duygulara hakim olmak önemlidir. Hedef kitleye yansıtmak istenen ne ise ağırlıklı olarak o renk kullanılmalıdır.

3-Grafikler

Web tasarım nedir ? sorusunun cevabında belki de ilk akla gelen unsurlardan biride grafikleridir. Grafikler, bir web tasarımda ilgi çekecek şekilde logoları, fotoğrafları, şekilleri ve ikonları kullanmayı kapsar. Web sitesinin kullanıcı dostu olabilmesi için, tüm grafiklerin kullanılan renk ve metinlerle birlikte uyum içinde yerleştirilmesi gerekir. Grafiklerin yerleştirilmesinde dikkat edilecek bir konu da, sayfayı aşırı boğmamaktır. Bu yüzden; sade ve yerinde kullanım yani karmaşıklıktan uzak durmak çok önemlidir. Aynı zamanda kullanılan dataların hacmi nedeniyle sayfanın geç açılması bir diğer potansiyel kitle kaybetme sebebidir. 

4-Harf Karakterleri

Mevcut olan çeşitli harf karakterleri kullanılarak web sayfasının tasarımı geliştirilip daha etkileyici bir hale getirilebilir. Lakin burada da dikkat edilmesi gereken unsur da aşırıya kaçmamaktır. Çünkü, çoğu web tarayıcıların belirli harf karakterlerini tanıdığı da unutulmamalıdır fakat dikkat çekmek amacıyla seçtiğiniz bir font bile sizi başarısızlığa ulaştırabilir.

5-İçerik

İçerik, tasarımla harmanlanarak dikkat çekmek için kullanılır. Kullanılmış görseller ve metinler vasıtasıyla okuyuculara mesajı doğrudan iletmelidir. Yazılı metinler, okuyucuyu daha fazla sitede tutacak şekilde anlamlı ve tutarlı olmalıdır. İçerik, arama motorlarına uygun olarak optimize edilmeli, uygun uzunlukta olmalı ve uygun anahtar kelimeleri ihtiva etmelidir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) yapılmayan içerikler sıralamaya girmenizi engelleyecektir.

Web tasarım nedir? konusunda uzman bilgisi almak istiyorsanız bize gelin. Yukarıdaki elemanları tanımlarından çok öte bilen uzman ekibimiz web sayfanızdaki her bir pikseli son teknolojileri kullanılarak nakış gibi işler. Firmanız, etkili ve ilgi çeken bir web tasarımı ile daha büyük bir değer kazanır. Bizimle hemen irtibat kurmak, bu sinerjiden yararlanmak için doğru yönde atılmış büyük bir adım olacaktır. Siz de başarılı bir web tasarım nedir? sorusuna en iyi cevabı bulmuş olursunuz.